webdolu
Online Keyif...

Amazon Zoox Robot Taksi

24

Amazon iştiraki olan zoox tarafından yolcu taşımak için geliştirilen sürücüsüz aracı robot taksiyi (robotaxi) tanıttı.
Elektrikli ve dört yolcu kapasitesi olan araba % 100 otonom olduğu için sürücü koltuğu veya direksiyon simidi bulunmamaktadır. Araç, iki yönlü sürüş özellikleri sunmasıyla öne çıkıyor, her türlü manevrayı gerçekleştirmek için dört tekerden yönlendirme kullanabilmekte. Bu özellikle kolayca yön değiştirebileceğiniz için dar alanlarda konfor sağlamaktadır.

Robot taksi, 360 derecelik kapsama alanı sunduğu için kör noktaları ortadan kaldıran, aracın dört köşesine yerleştirilmiş bir dizi kamera, radar ve LED sensörü bir araya getiriyor. Görüş alanı her yöne, hatta virajlarda bile 150 metre uzağa ulaşarak yolda güvenle yol almasını sağlıyor. Robotaxi’nin dört koltuğunda da hava yastıkları bulunmaktadır.

Araç seyahate başlamadan önce , sistem tüm sensörleri sayesinde çevrenin geometrik ve anlamsal bir haritasını çıkarmakta. Makine öğrenme algoritmalarını entegre eden sistem, topladığı tüm bilgileri işliyor ve insanları, nesneleri, arabaları ve diğer unsurları ayırt edebiliyor.
Zoox otonom taksi çalışmalarına 2014 yılından beri sürdürmekte olup,araçlarını Las Vegas, Nevada ve San Francisco, California’da test ediyor. Testler, aracın yapay zeka sistemini besleyen eğitim saatleri biriktikçe sürüş sisteminin iyileştirilmesine yardımcı oluyor.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More