webdolu
Online Keyif...

SAMSUNG & LG 8K TV

51

HD ve FHD televizyonlara daha yeni alışmaya başlamışken birde arada kulaklarımıza 4K televizyon çıkmış haberleri gelmeye başlamıştı. Fiyatının yüksek oluşundan 4K televizyonlara pek kulak asmamışken Samsung ve LG markaların şimdide 8K televizyon teknolojisi raflarda yerini almaya başladı.i tv den 16 kat ve 4K özellikli tvden de 4 kat daha keskin ve ayrıntılı görüntü kalitesi sunar. Bunun nedeni, 8K TV’lerde piksellerin yakın çekimde bile ayırt edilemeyecek kadar çok küçük olmalarıdır; bu sayede çok detaylı görüntüleri gerçeğe dönüştürürler.

8K tv modellerini satışı sunan Samsung ve Lg firmaları ürünlerine yapay zeka teknolojisi ekleyerek farklı bir televizyon deneyimi sunmayı vaat ediyorlar. Samsung’un geliştirdiği yapay zekalı ve makine öğrenmesi temeline dayanan AI Yükseltme teknolojisi, türlerine göre çok çeşitli içerik özelliklerini toplayıp öğrenen ve ardından bir veritabanında saklayan bir yöntemden yararlanır. LG ise 3.Nesil α9 AI 8K İşlemci, derin öğrenme algoritması sayesinde milyonlarca içeriği analiz ederek görüntü ve ses kalitesini yükseltiyor. 

8K tam bant genişlik desteği sağlayabilen LG 8K OLED TV, dünyanın dört bir yanındaki oyunculara, kaliteli bir oyun deneyimi sunacak.

LG’den yapılan açıklamaya göre, 8K OLED TV’leri satışa sunan ilk TV üreticisi olan LG Electronics (LG), ilk NVIDIA® GeForce RTX™ 30 Serisi GPU destekli 8K TV’leriyle önemli bir adım attı.

Şirketin 8K tam bant genişlik desteği sağlayabilen 3.Nesil α (Alpha) 9 AI işlemcisinden güç alan LG 8K OLED TV, dünyanın dört bir yanındaki oyunculara, 33 milyondan fazla OLED piksele sahip benzersiz ekranında en etkileyici oyun deneyimini sunmaya hazırlanıyor.

LG OLED TV’ler, sahip olduğu teknoloji ile uzun süredir dünyanın en gelişmiş oyun TV’leri arasında kabul ediliyor. NVIDIA G-SYNC® Uyumlu LG OLED TV kullanıcıları, en yaygın sorunlardan olan titreme, yırtılma veya takılma olmadan pürüzsüz, sürükleyici bir oyun deneyimi için GeForce RTX 20 Serisi ve GTX 16 Serisi GPU’larla en sevdikleri oyunları oynayabiliyor.

LG’nin OLED ve NanoCell 8K TV’lerindeki 3.Nesil α (Alpha) 9 AI işlemci, gerçek zamanlı ışın izleme performansını yeni bir seviyeye taşıyor ve oyun için optimize edilmiş görüntü ve performansta yeni bir standart belirliyor. Saniyede 60 kare hızında 8K içerik sunabilen ve şaşırtıcı 48Gbps hızları işleyebilen LG 8K OLED TV ve NVIDIA® GeForce RTX™ 30 Serisi GPU’da 8K oyun oynamak daha heyecanlı hale geliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen NVIDIA Global GeForce Pazarlama Başkan Yardımcısı Matt Wuebbling, ‘GeForce RTX 30-Serisi GPU desteğini LG’nin 2020 8K OLED TV’lerine getirmekten heyecan duyuyoruz. Oyuncular, GeForce RTX 3090 GPU tarafından desteklenen en gerçekçi ray tracing ve son teknoloji yapay zeka özelliklerine sahip en yeni 8K PC oyunlarını oynarken bu TV’lerin performansından etkilenecekler.’ ifadelerini kullandı.

LG Ev Eğlence Şirketi, TV Ürün Planlama Bölümü Başkan Yardımcısı S.P. Baik, ‘LG OLED TV’nin hayranlık uyandıran görüntü kalitesi ile NVIDIA’nın teknolojik becerisinin birleşimi, inanılmaz 8K’da bir sonraki seviye oyun deneyimi sunuyor. Geçen yıl dünyanın en iyi oyun donanımı markasıyla yaptığımız başarılı ortaklığın ardından, NVIDIA ile ilişkimizi genişletmeyi umuyoruz.’ açıklamasında bulundu.

LG 8K OLED TV’ler, sürükleyici oyun deneyimi için, akustik ortamı ölçen ve sesi daha yüksek doğruluk için ayarlayan Dolby Atmos ve LG’nin derin öğrenme tabanlı AI Akustik Ayarını da destekliyor. TV’ler ayrıca 2.0 kanal sesi sanal 4.0 surround sese yükselterek iki LG Bluetooth hoparlörün aynı anda bağlanmasına izin vermek için BT Surround hazır şekilde geliyor. Üstelik, dahili LG ThinQ özelliğiyle, uzaktan kumandaya uzanmanın bir seçenek olmadığı anlar için Hands Free ses kontrolü de mümkün oluyor.

Samsung Electronics’in 65, 75’ ve 85 inç seçenekleri ile tüketicilerle buluşturduğu Q950T QLED 8K Smart TV modeli içeriğe göre optimize edilmiş bir deneyim sunuyor.

Şirket açıklamasına göre, Samsung’un tüketicilerin beğenisine sunduğu yeni Q950T QLED 8K Smart TV modeli, markanın ulaştığı son noktayı oluşturuyor.

Yüzde 99’luk ekran gövde oranına sahip televizyon sunduğu izleme deneyimi ile ister bir film ister bir sportif karşılaşma olsun tüm içerikleri adeta evin içine getiriyor. 8K çözünürlükte bir QLED panel kullanan model ne izleniyorsa izlensin, içeriğin tümünü renklerden aydınlatmalara, dokulardan kontrastlara analiz ediyor ve yapay zeka teknolojisi ile 8K seviyesine getiriyor. Ses konusunda da iddialı olan TV, OTS+ (Nesne Takip Eden Ses) teknolojisini kullanarak görüntüdeki nesneyi sesle takip edebiliyor. Bu teknoloji görüntüde hareket eden nesneleri analiz ederek görüntünün bulunduğu yere göre hoparlörleri optimize ediyor. Böylece görüntüde, örneğin helikopter var ise ses de onu takip ediyor ve sanki sinemadaymış gibi 3 boyutlu bir ses deneyimi sunuyor.

TV’de yer alan gerçek 8K çözünürlük özelliği, 4K çözünürlüğün 4 katı bir çözünürlüğe sahip 33 milyon pikselin gücünü her karede hissetmeye olanak tanıyor. Böylelikle filmler ve maçlar çok daha kaliteli bir şekilde izlenebiliyor.

Samsung ise derin öğrenme teknolojisine sahip işlemcisi Quantum İşlemci 8K, gerçek zamanlı sahne analiziyle parlaklık düzeyi ve sesleri her seyir koşulu için optimize ediyor. Quantum İşlemci 8K ile film veya futbol gibi farklı içeriklere göre optimize edilmiş bir deneyim yaşanabiliyor.

OTS+ (Nesne Takip Eden Ses) sayesinde, ses ekranda nesnelerin hareketlerini takip ederken her zamankinden daha dinamik bir şekilde akıyor. OTS+ çok sayıdaki dahili hoparlörleri ve teknolojisiyle birlikte, o bölgedeki hoparlörleri aktif hale getirerek, gerçekçi ve üç boyutlu bir ses deneyimi sunuyor. Yukarıya ve aşağıya doğru ses vermesi için yerleştirilmiş hoparlörler izlenilen görüntünün tam ortasındaymış gibi hissettiren üç boyutlu bir ses oluşturuyor.

Samsung Q950T QLED 8K Smart TV’de siyah kenarlar neredeyse tamamen küçültülmüş durumda bulunuyor. 15 mm’lik derinliğe sahip ultra ince kasa, daha sürükleyici bir izleme deneyimi için dikkat dağıtıcı tüm unsurları ortadan kaldırıyor. Ultra Geniş İzleme Açısı TV yandan izlense dahi size tutarlı bir görüntü sunuyor. Böylece TV’nin karşısında olmayanlar dahi görüntünün her anını oradaymışçasına yaşayabiliyor. (Anadolu Ajansı)

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More