webdolu
Online Keyif...

7 Gün 24 Saat Para Transferi (FAST)

31

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni bir ödeme sisteminin hayata geçirildiğini duyurdu. FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) olarak isimlendirilen bu yeni sistem ile vatandaşlar farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini, banka mesai saatlerini beklemeden 7 gün 24 saat gerçekleştirebileceklerdir.


FAST Sistemi ile birlikte, ödemelerin IBAN yerine , telefon numarası, T.C. kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak daha kolay bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de vatandaşlarımızın kullanımına sunulacak. Bu sistem ile 7/24 yurt içinde bin TL’ye kadar para transferleri Cep ve İnternet Şubesi kanalıyla çok kısa sürede yapılabilecek.

TCMB Anlık Ödeme Sistemine İlişkin Basın Duyurusu
12 Kasım 2020, Sayı: 2020-67
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni bir ödeme sistemini hizmete açmak üzere hazırlıklarını tamamlamıştır. FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) olarak isimlendirilen bu yeni sistem ile vatandaşlarımız farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini, saniyeler
içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebileceklerdir.
FAST Sisteminin, 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınması ve kademeli bir şekilde vatandaşların kullanımına açılması planlanmaktadır. Sistemin kısa bir zaman içerisinde tüm finansal kuruluşları kapsayacak şekilde yaygınlaşması hedeflenmektedir.
FAST Sistemi ile birlikte, ödemelerin telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak daha kolay bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de vatandaşlarımızın kullanımına sunulacaktır.
Böylece, TCMB’nin Ülkemiz perakende ödeme sistemleri altyapısını, yenilikçi finansal teknolojileri ve iş yapış yöntemlerini destekleyecek şekilde geliştirmeye yönelik çalışmalarında önemli bir adımı
tamamlanmış olacaktır.
Ödemeler alanındaki temel altyapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir.
Kamuoyunun bilgisine sunulur.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More