webdolu
Online Keyif...

Bulut Depolama Teknolojisi

51

Bulut Depolama, verileri ve programları bir sabit sürücü yerine internet üzerinden depolama ve bunlara erişme yeteneğine sahip olmak anlamına gelir.  Herhangi bir bilgisayar, tablet, akıllı telefon veya akıllı televizyonlardan daha önce bulut ortamına kaydettiğiniz bilgilere ihtiyacınız olduğu anda ulaşabilirsiniz.   

Bulut depolama hizmetlerini kullanmanın birçok nedeni vardır. Yerel sabit sürücülerinizde disk alanı azalmış olabilir, bu durumda bulutu ekstra depolama alanı olarak kullanabilirsiniz. Listelediğiniz müzik akışınıza her an ulaşabilmek, iş dosyalarınıza evde erişebilmek ve tatil videolarını kolayca paylaşmak vb. istiyorsanız, dosyalarınızı çevrimiçi olarak bir bulut depolama hizmetine yükleyebilirsiniz.

Sadece bu kadar değil. Bulut depolamayı kullanmanın bir başka nedeni de, önemli dosyalarınızın parola ve şifrele ile güvence altına alınmasını sağlamaktır.

Kısacası, bulut depolama yalnızca yedekleme söz konusu olduğunda değil, aynı zamanda güvenlik, dosyalarınızı başkalarıyla kolayca paylaşabilmeniz veya dosyalarınıza istediğiniz yerden erişebilmeniz (telefonunuz, tabletiniz veya başka bir bilgisayar) için de size olanak sağlar.   

Verilerinizi sanal bir ortamda saklamak için nereden başlamalı ve  nelere dikkat etmeli . Bu sorulara cevap verirken önce ihtiyaçlarımızı net olarak ortaya koymamız gereklidir. Sanal ortamda kayıt altına alacağınız verilerin içerikleri nelerdir? saklamak istediğimiz verilerin boyutu ve sanal depolama için ayırabileceğimiz bir bütçemiz var mıdır?Bulut Depolama hizmeti veren teknoloji firmaları genellikle belli bir depolama alanını ücretsiz vermektedirler. Ancak size ücretsiz depolama alanı sunan her firmaya güvenip belgelerinizi yüklemeniz güvenliğiniz açısından çok da akıllıca olmaz. Bulut depolama hizmeti veren firmanın bilinirliği ve teknoloji alanındaki geçmişi sizin için en önemli ölçüt olmalıdır. 

 Bulut Depolama hizmeti sunan firmaların bazılarını aşağıdaki görselleri tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

 

Google Drive
Dropbox
drive
Pcloud
Idrive

Sync

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More